Najnowszy blok operacyjny na Mazowszu

W Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy dzięki dotacji celowej przyznanej przez Urząd Marszałkowski został całkowicie odnowiony i zmodernizowany blok operacyjny. Europejski standard i nowoczesny sprzęt medyczny to wyższy poziom obsługi pacjentów oraz nowe możliwości rozwoju dla szpitala.

Prace remontowe realizowane przez konsorcjum MEDMIX – Profesjonalne Budownictwo Medyczne trwały blisko 6 miesięcy. W tym czasie w zabytkowym pawilonie A w części bloku operacyjnego wymieniono stropy, tynki, okna, podłogi oraz wszystkie instalacje (m.in. elektryczne, sanitarne, teletechniczne, gazów medycznych). Przeprojektowany został także układ pomieszczeń z wydzieleniem m.in. wymaganych ciągów komunikacyjnych, monitorowanej sali wybudzeń i sali przygotowań. Zainstalowano nowe systemy wentylacji, klimatyzacji i dekontaminacji, tak aby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo chorego w okresie okołooperacyjnym, a jednocześnie podnieść komfort pracy personelu.

Blok został wyposażony w nowoczesną aparaturę medyczną: stoły operacyjne dedykowane dla chirurgii klatki piersiowej, lampy operacyjne z monitorami, negatoskopy cyfrowe, kolumny chirurgiczne i anestezjologiczne, aparaty do znieczulenia, dekontaminatory sal operacyjnych oraz specjalistyczny sprzęt operacyjny, taki jak narzędzia do videochirurgii, kriobiopsji, drenaże cyfrowe, aparat do neuromonitoringu czy videobronchoskopy. Zakupione wyposażenie pozwoli na poszerzenie zakresu usług medycznych diagnostycznych i terapeutycznych charakterystycznych dla profilu działalności szpitala oraz zwiększenie ilości operacji małoinwazyjnych i procedur wysokospecjalistycznych, umożliwiając tym samym bardziej bezpieczne przeprowadzenie chorego przez trudny czas związany z zabiegiem operacyjnym.

Gratuluję wszystkim zaangażowanym w projekt i cieszę się, że tak nowoczesny blok powstał właśnie w naszym szpitalu. Sukces ten nie byłby możliwy bez wsparcia finansowego ze strony Urzędu Marszałkowskiego, pomocy Pana Marszałka Adama Struzika i starań Pana Ludwika Rakowskiego Przewodniczącego Sejmiku Mazowieckiego, a zarazem Przewodniczącego Rady Społecznej MCLChPiG. To kolejna trafiona i z powodzeniem zrealizowana inwestycja, która służyć będzie naszym pacjentom – powiedział podczas otwarcia Antoni Błachnio Dyrektor Naczelny szpitala.

Umowa dotacyjna między Województwem Mazowieckim a Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy została zawarta 1 marca 2018 roku. Budżet projektu przebudowy i modernizacji bloku operacyjnego wyniósł 4 789 749,77 złotych.